12 Şubat 2018 Oplog

4 Etkili Envanter Yönetimi Tekniği

Envanteri yönetmek, herhangi bir işin başarısında kilit bir süreçtir. Stok yönetim prosedürlerini ihmal etmek verimlilik ve kârlılığı engelleme riskiyle karşı karşıyadır. Dahası, yetersiz stok yönetimi prosedürleri müşteri memnuniyetsizliğine neden olabilir . Bu yazımızda, işletmenizdeki en iyi verimi sağlamak için dört etkili envanter yönetimi tekniğine değineceğiz.

Just-in-Time

Envanter yönetimi için en popüler yöntemlerden biri Just-in-Time (JIT) envanter kontrolü olarak bilinir. Bu yöntem, israfı azaltmak, verimliliği ve üretkenliği artırmak için envanteri tam zamanında teslim etmeyi amaçlamaktadır.

JIT sisteminin amacı, mevcut üretimi tamamlamak için gereken kesin miktarları sağlamaktır; ne fazla ne az. Bu yöntem imalatçıları tedarikçilerinin güvenilirliğine bağımlı hale getirebilirken, imalat ortamlarında tedarikçinin deposu genellikle üretim yerine çok yakındır.

Depo Yönetim Sistemi (WMS)

Envanter yönetimi süreçlerini elle yürütmek, özellikle büyük şirketler için zaman alıcı ve hata ortaya çıkartan bir süreç olabilir. Depo yönetim sistemi(WMS), verimliliği ve üretkenliği büyük ölçüde artırabildiğinden mükemmel bir envanter yönetimi aracıdır.

Depo yönetim sistemi(WMS) ile stok seviyelerini izleyebilir, akıllı telefonlar veya tabletler gibi cihazlarla hızlı bir şekilde envanter verilerinizi inceleyebilirsiniz. Bu, envanterinizi yönetmek için uygun ve güvenilir bir yoldur.

Stok kontrolü

Küçük ölçekli işletmeler için doğru miktarda stok bulundurmak zor bir süreç olabilir ancak arz-talep ilişkisini dengede tutmak büyük yetkinlik isteyen bir envanter yönetimi tekniğidir. Bununla birlikte, daha büyük işletmeler için emniyet stoğu şeklinde ekstra envanter taşıma etkili bir envanter yönetimi tekniği olabilir. Tedarikçi performans sorunları ya da maddi belirsizlik gibi konular büyük şirketlerin belirsizliğe karşı bir tampon olarak normal stoklama seviyesine yakın miktarda acil durum stoğu bulundurmaları başarılı bir teknik olarak kabul edilebilir.

Taşıma Maliyetlerini Azaltma

Son olarak, envanter taşıma, berbaerinde fazlasıyla ekstra maliyetle birlikte gelir. Bu nedenle, iyi bir envanter yönetimi süreci bu masrafları olabildiğince azaltmak üzerine kuruludur. Bunu yapmanın etkili yolu ekonomik sipariş miktarını kullanmaktır. Bu yöntemde, birimlerdeki yıllık kullanım, sipariş başına maliyet, yıllık taşıma maliyeti oranı, birim maliyeti ve sipariş miktarının birim cinsinden bilgileri kullanır. Bu bilgi ile envanter taşıma maliyetinin en düşük olduğu sipariş miktarını bulmayı, taşıma maliyetlerini azaltmayı ve diğer önemli görevler için maliyenizi serbest bırakmayı hedefleyebilirsiniz.

Bugün OPLOG ile çalışarak envanterinizi teknoloji ödüllü bir lojistik ortağının kusursuz süreç yönetimine emanet edin. OPLOG uzmanları sizin için en optimize ve kar getiren süreçleri tasarlayacaktır. Size sadece bir telefon ya da e-mail kadar uzağız hemen bize ulaşın!