6 Mayıs 2018 Oplog

Amazon FBA Nedir?

İnternetten alışveriş yapan hemen hemen herkes internet aramalarından bir amazon linkine ya da ürününe muhakkak rastlamıştır. Tüm dünyadaki internet alışverişi ve e-ticaret ekosistemini şekillendiren Amazon’un bu başarısının arkasında elbette şans yok bu başarının altında yatan en büyük güç teknoloi, e-ticaret ekosistemine ve tedarik zinciri yapısına karşı getirilmiş futuristik bakış açısından başkası değil. İşte bu bakış açısı sayesinde şuan Amazon dünyanın en değerli markası. Bu yazımızda Amazon’un Amazon FBA adı altında sunduğu hizmete değineceğiz fakat öncelikle sizi şaşırtacak ilginç istatistik bilgileri vermek istiyoruz.

  • Cyber Week 2017’de Amazon üzerinden 140 milyon sipariş verildi
  • Amazon kullanıcı sayısı: 300 milyon
  • Amazon’da 100 bin dolar ve üzeri satış yapanların sayısı: 100 bin
  • Yaklaşık 54 milyon Amazon Prime üyesi var ve bu sayı hızla artıyor
  • Amazon müşterilerinin Prime üye olmasının birinci sebebi: 2 gün içinde ücretsiz teslimat

Bu şaşırtıcı istatistiklerin ardından asıl konumuza dönelim nedir bu Amazon FBA?

“Amazon FBA” kısaltması Fulfilled By Amazon baz alınarak oluşturulmuştur. Fulfilled By Amazon aslında Amazon’un şuana kadar olan tüm başarısının ardındaki en güçlü sebeplerden birisidir. Kısaca Amazon’u Amazon yapan bir sistemdir. FBA sistemi aslında oldukça basit ve işleyiş süreci maksimum faydaya dayalı olan bir sistemdir.
Siz eğer ürünlerinizi Amazon üzerinden satan bir satıcı iseniz ve aynı zamanda Amazon FBA programına dahilseniz Amazon’un FBA sistemi, sizin adınıza ürünlerinizi depolar, satışlarınızı, kargolamalarınızı, geri iadeleriniz ve stoklarınız gibi e-ticaret ekosisteminin döngüsünü oluşturan tüm temel operasyonel faaliyetleri sizin adınıza gerçekleştirir. FBA kullanan satıcılar da bu sayede sadece işlerine ve satışlarına odaklanır.

Ülkemizde E-ticaret yapmak isteyen herkesin hemen hemen ortak sorun kaynağı olan depolama operasyonları e-ticaret şirketlerinin geleceğinde oldukça önemli bir yere sahip. Hemen şimdi bizden bir teklif alarak e-ticaret girişiminize ait olan tüm depolama, sipariş, iade süreçleri gibi zorlu operasyonel süreçleri OPLOG’un sahip olduğu teknolojiye bırakarak rahat bir nefes alın ve sadece işinizi büyütmeye odaklanın… Ürünlerinizi bizim depolarımızda saklayın ve aylık depo kirası gibi ağır masraflardan da kurtulun sadece ürün sattıkça ödeme yapın.

Daha Fazla Bilgi Alın!