21 Eylül 2017 Oplog

Depo optimizasyonu, her ölçekteki depoların verimli çalışmasının altın anahtarıdır. Disiplinli bir süreç olan depo optimizasyonu, hataları azaltmak, esneklik, iletişim, yönetim ve müşteri memnuniyetini artırmak için zamandan, alandan ve kaynaklardan nasıl tasarruf edileceğinin belirlenmesini içerir. Diğer depo optimizasyonu konuları, depo akışı, ürün yerleştirme, depolama sistemleri içerir.

Depo optimizasyonu, depoların ve çevik tedarik zincirlerinin zayıflamasında hayati önem taşımaktadır. En etkin depolar, her seviyedeki rekabeti yenmek için optimize edilmiş depolardır.

Depo Yönetim Sisteminin Faydaları

Depo yöneticileri, stok sistemini merkezi bir sistemde kontrol etmek ve aktarmak için depo yönetim sistemlerini kullanırlar . Genellikle, depo yöneticileri sisteme el cihazları veya tabletleri üzerinden erişerek depoda ya da masalarında çalışabilirler.

Bir depo yönetim sistemi uygulanmasının yararlarından bazıları şunlardır.

 • Doğru Stok İstatistikleri
 • Daha Az Getiri
 • Daha İyi Talep Planlaması
 • Şeffaflık Ve Görünürlük
 • Otomatik Yenileme
 • Stok Görünürlüğü Ve İzlenebilirlik
 • Operasyon Masraflarının Azaltılması
 • Daha Az Toplama Hatası
 • Geliştirilmiş Müşteri Hizmetleri
 • Optimize Edilmiş İşlemler
 • Verimli İşgücü Tahsisi

Bazı depo yönetimi sistemleri, yöneticilerin iş alanlarını ve iş gücünü en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olur. Stok rotasyonu ve toplama için rutinleri otomatikleştiren bir WMS seçerseniz, işçiler deponuzu düzene sokacak ve daha verimli hale getirecek daha az alana ihtiyaç duyacaktır. Nitekim, en iyi WMS çözümlerinden bazıları emniyet stok seviyelerini düşürerek ve alıcılar, montaj, paketleme ve nakliye alanları yoluyla ürünleri daha etkin bir şekilde konumlandırarak alan kullanımını optimize eder.

Depo yönetim sistemlerine yatırım yapan depo yöneticileri, yatırımlarının sonucunda ek yatırım getirisi (ROI) fırsatları aramaktadırlar. Çoğu zaman, bir WMS çözümü, ROI ambar yöneticilerini ve yöneticilerinin görmesini beklemektedir; çünkü program, envanteri daha iyi yönetmek ve emniyet stok seviyelerini azaltmak için gerekli görünürlük ve şeffaflığı sağlar; Gerçek zamanlı envanter seviyelerini bilmek, kaybedilen ürünlerin azalmasına ve fazla stokların giderilmesine neden olur.

Depo Yönetim Sistemi Nasıl Seçilir?

Bugün pek çok depo yönetimi sistemi seçeneği mevcutken, birini seçmek oldukça zor bir görev gibi gözükebilir. Bir kuruluşun bir WMS seçerken atması gereken ilk adım, ihtiyaçlarınızı değerlendirmek ve hangi WMS’nin en iyi çözüm sunduğunu bilmektir. Genellikle, WMS’yi yatırımınıza layık kılan birkaç önemli kriter vardır:

Maksimum İşlevsellik
Barkodlama Teknolojileri İle Entegrasyon
Gerçek Zamanlı Envanter Güncellemeleri
Kullanım Kolaylığı
Gelecekteki Büyüme İçin Ölçeklenebilirlik
Alınması, Gönderilmesi, Alınan Malların Gönderilmesi, Sipariş Toplama, Döngü Sayımı Ve Taşınan Öğeleri İzlemek İçin Komple İşlem Yönetimi
Çoklu Toplama Yöntemleri İçin Destek
Sipariş Girişi, Envanter Kontrolü Ve Satınalma Sipariş Modülleri İle Ofis Ofisi Entegrasyonu
Gelişmiş Raporlama Kapasitesi
Otomatik Envanter Makbuzu Ve Teslimat
Depolama Ve Lojistik Taahhüdü

Genel olarak, kaliteli bir WMS çözümü, çeşitli depo süreçlerinde minimum kayıpları garanti altına alıyor ve depo yöneticileri ve çalışanları, her bir ürünün nerede, ne zaman bulunması gerektiğini bilmelerini sağlar. Bugün OPLOG ile sektörel rakipleriniz karşısında rekabet avantajınızı arttırmak ve depo optimizasyonu konusunda uzmanlarımızda iletişime geçmek için bize ulaşın.