16 Ekim 2017 Oplog

E-ticaret girişimleri için her maliyet hayati derecede önemlidir ve e-ticaret girişimleri daha iyi bir finansal konuma yükselebilmek için maliyetleri azaltmanın farklı yollarına dair sürekli bir arayış içerisindedirler. Bu arayış sürecinde en yaygın kullanılan çözümlerden biriside e-ticaret girişimlerinin sahip oldukları envanterleri manuel olarak kontrol edip yönetmeye çalışmalarıdır.

Bu çok sık karşılaşılan bilindik bir zihniyettir. Üstelik bu zihniyetin temelinde “Kendimiz yaparsak para kazanırız” düşüncesi yer alıyor. Fakat farkında olmadan yapılan bu büyük hata ilerleyen süreçlerde çok daha büyük sorunlara gebe olabilecek nitelikte. E-ticaret girişimlerinin en büyük varlıklarından birisi envanterleridir ve bu envanteri doğru yönetmek hayati bir süreçtir. Genellikle e-ticaret girişimleri otomatik envanter sistemlerinin maliyetlerini erteleyerek para tasarruf ettiklerini düşünüyorlar fakat bilinmesi gereken en önemli konu otomatik envanter sistemlerinin ve yönetim araçlarının e-ticaret girişimleri için bir maliyet değil işletme geleceği açısından akıllı bir yatırım olduğudur. Maliyet açısından e-ticaret girişiminizde kullanabileceğiniz hem finansal açıdan maliyeti düşük hemde envanteriniz üzerinde güçlü bir yönetim sağlayabileceğiniz barkod sistemlerine ve bu barkod sistemleri sayesinde stok kontrolünüzde ve e-ticaret girişiminizde yaratabileceği avantajlardan bazılarına göz atalım.

Doğruluk
Barkodlar insan hatalarını en aza indirerek sürecin dışına çıkartır. Manuel veri girişi sırasındaki hataları ortadan kaldırır ve hızlı ve doğru bilgi sağlayan tarama ile hem size hem çalışanlarınıza zaman kazandırır.

Eğitim Süresinin Azaltılması
Barkod sistemleri zamandan büyük oranda tasarruf etmenizi sağlar. Ve çalışanların iş sürecinize eklediğiniz yeni bir aşama hakkında eğitim masrafından ve oryantasyon sürecinden kurtarır.

Ucuz
E-ticaret girişimleri için geçerli olan barkodları tasarlamak ve bastırmak gerçekten çok ekonomiktir. Buna ek olarak, bunları, ürününüze en uygun şekilde nasıl istediğinizi tam olarak hissetmek için de uyarlayabilirsiniz. Aynı zamanda, bir barkod, ürününüzün daha profesyonel görünmesini de sağlayabilir.

Envanter stok kontrolünde iyileştirme
Barkodlar, stoğunuzu çok hassas bir şekilde izlemenizi sağlar. Barkod verilerindeki envanter seviyelerinizle ilgili güncel bilgilerle satış eğilimlerinizi ve seviyelerinizi kolayca izleyebilirsiniz.
Envanter seviyelerini tanımlayarak, stokları daha iyi yönetebilir ve ne sipariş edilmesi gerektiğine önceden karar verebilirsiniz. Bazı envanter seviyelerini azaltmayı seçebilir ve böylece e-ticaret girişiminiz üzerindeki ek yükü azaltabilirsiniz. Buna ek olarak, envanterinizin yerini de bilirsiniz, bu da, envanterinizi aramanız için harcanan süreyi büyük oranda azaltır.

Son Olarak
Barkodlar e-ticaret girişimlerinde, büyük işletmeler gibi verimli çalışmak için harika bir araçtır. Bunlar ucuz ve kullanıcı dostu olup envanter seviyelerinizle ilgili gerçek zamanlı veriler sağlayabilir. Stok kontrolünüzde yardımcı olur, verimsizlikleri azaltır ve büyüme hedeflerinize yönelik daha ölçeklenebilir adımlar atmanızı sağlar.