Herhangi bir işe başlarken, yapmanız gereken en önemli kararlardan biri doğru fiyatlandırma stratejisini seçmektir. Fiyatlandırma stratejilerini yanlış kullanmak şirketiniz için bir kayıplara sebebiyet verebilir. E-ticaret şirketleri için fiyatlandırma stratejisi kilit niteliğindedir. Bu yüzden, şirketler son birkaç yıldır fiyatlandırma stratejileri, taktikleri ve araçları üzerinde çalışmalara başlamış ve bunu geliştirmeyi kendilerine gaye edinmişlerdir. Günümüzde internetin ve akıllı telefonların artan kullanımı sayesinde, müşteriler sadece bir tuşa basarak farklı fiyatlar arasında seçim yapabiliyor. Dolayısıyla, kuruluşların seçtiği e-ticaret fiyatlandırma stratejisi, yalnızca onlara iyi bir yatırım getirisi sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda müşterilere “paranın bedeli/karşılığı” duygusu da vermelidir.

Zarar Yönlendirmeli Fiyatlandırma

Bu strateji, e-ticaret şirketleri için müşterilerini sadık müşterilere dönüştürmek ve satışların tekrarlanmasını garanti etmek için önemli bir fiyatlandırma stratejisidir. Bu strateji genellikle Amazon ve Walmart gibi perakende devleri tarafından uygulanır. Bu fiyatlandırma stratejisinin arkasındaki ana fikir, belirli ürünleri e-ticaret endüstrisindeki rakiplerin fiyatlarından daha düşük bir fiyata fiyatlandırmaktır. Bu genellikle çevrimdışı perakendeciler tarafından takip edilen yıkıcı fiyatlandırma stratejisine benzer. Bu teknik, yalnızca mağazaya gelen trafiği değil, aynı zamanda vitrin müşterilerini ödeme yapan müşterilere dönüştürmeye de yardımcı olur.

Sepet Bazlı Fiyatlandırma

Bu, e-ticaret endüstrisindekiler tarafından müşterinin satın alım işlemini etkilemek için kullanılan yaygın bir fiyatlandırma stratejisidir. Bu teknikte, müşterileri ürünleri satın almaya teşvik etmek için belirli fiyat noktaları veya ürünler kullanılır. Örneğin, toplam sepet değeri belirli bir sınırı aşarsa, online satıcılar ücretsiz teslimat imkanı sunarlar. Bu da bazen müşterilerin planladıklarından daha fazla ürün satın almasına olanak sağlar.

Hızlı Teslimat Fiyatlandırması

Bu fiyatlandırma stratejisini verimli bir şekilde kullanan dikkate değer bir örnek Amazon’dur. Şirket, son teknoloji ürünü lojistik ağını sadece müşterilerine en kısa sürede teslimat sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda kâr amaçlı fiyatlandırma stratejisi olarak kullanmaktadır. Amazon, müşterilerinden ek bir prim karşılığında ertesi gün, 2 gün sonrası veya aynı gün teslimatı gibi seçenekler sunar. Bu sayede hem şirket fiyatlarını rakiplerinden daha düşük tutmuş olur hem de işletme için kazancı elde tutar.

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi? ❤️

Yazımızı paylaşarak daha fazla insanın keşfetmesinde bize destek olun. 😊

TOP
Sipariş karşılama ve stok tutma dışında ücret ödemediğiniz profesyonel e-ticaret lojistik hizmetlerimizi keşfedin!