Hiç internetten aldığınız bir ürün size yanlış gönderildi mi ? muhtemelen herkesin başına böyle bir problem gelmiştir. Üstelik bunun ne kadar can sıkıcı ve moral bozucu olduğuna değinmek bile istemiyoruz.

E-ticaret çevrimiçi alışveriş deneyiminin hem fiyat avantajı bakımından hem de kolay satın alınabilirlik bakımından artık her tüketicinin hayatında önemli bir paya sahip. Artan tüketici talebiyle birlikte çevrimiçi satış yapan ve e-ticaret ekosisteminin parçası olan firmalar ürünlerini tüketicilere ulaştırma noktasında çoğu zaman karmaşık lojistik süreçlerini çözüme kavuşturamaz hale geldiler.

Üstelik bu sorunun çıkış noktasında suç e-ticaret firmalarının süreci yanlış yönetmesinden ve maliyetten korkmalarından ortaya çıkıyor. Halbuki ortaya çıkan hata ve zaman kaybı maliyetleri, belkide e-ticaret lojistiği üzerine çalışan bir lojistik ortağına vereceklerinden çok daha fazla. Üstelik tüketici deneyiminin bu denli etkili olduğu bir sektörde nasıl olur da bu riski göze alabiliyorlar.

Bu yazımızda, e-ticaret lojistiği yapan bir lojistik ortağı ile e-ticaret firmanıza nasıl katma değer sağlayabileceğinize değineceğiz.

E-ticaret lojistiği nedir ?

Sorusunu sorduğumuzda aslında net bir tanım ortaya koymak fazlasıyla zor çünkü öyle geniş ve kapsamlı bir konu ki her farklı kişiden bu başlık için farklı bir tanım almak mümkün olabilir ama net söyleyebileceğimiz şey bu tanımların birbiriyle benzer olacağıdır.

E-ticaret lojistiği, çevrimiçi alışveriş deneyimi sunan e-ticaret firmalarının envanterlerinin yönetimini, kontrolünü, depolama işlemlerini bu konuda uzman bir lojistik ortağının bünyesinde barındırdığı depo yönetim sistemi (WMS), verimlilik yazılımları ve iş gücü deneyimi ile birlikte tüketiciye ulaştırma noktasında yönettiği sürece denir.

Bu süreçte doğru lojistik ortağı ile çalışmanın avantajlarını kullanan e-ticaret firmaları artan müşteri memnuniyetiyle doğru orantılı olarak büyüme gösterecektir.

E-ticaret, envanterini yönetme konusunda benzersiz bir yetkinlik ve profesyonellik gerektiriyor. Bu nedenle, e-ticaret perakendecileri, gerçek zamanlı olarak büyümek ve envanter hareketleri konusunda bilgi sahibi olmak için ve kusursuz e-ticaret lojistiği gerçekleştiren OPLOG gibi bir lojistik ortağı ile çalışmanın avantajlarını keşfetmeye davet ediyoruz.

Hoşunuza Gidebilecek Diğer Yazılarımız

Yukarıdaki blog yazımızla benzer konuya sahip popüler yazılarımız

2019 E-Ticaret İstatistikleri

Kızgın Müşteriyi Mutlu Bir Müşteriye Dönüştürme

Ürün İade Savaşını Kim Kazanacak?

Satın Alınabilir E-Ticaret Ürünü Bulma Rehberi

E-Ticaretin Sürdürülebilirlik Problemi

Facebook Verilerinizi Nereden Aldığını Söylüyor

E-Mail Pazarlamanın Modası Geçti Mi?

E-Ticaret Satışlarını Optimize Etmenin 5 Yolu

Üçüncü Parti ve Dördüncü Parti Lojistik Arasındaki Farklar

Sipariş Karşılama Merkezi ve Depo Arasındaki Farklar Neler?

Yurt Dışına E Ticaret Nasıl Yapılır?

Tedarik Zinciri Yönetiminin Sağladığı Yararlar

TOP