E-ticaret son 10-15 yıldır insan yaşamının vazgeçilmezlerinden bir tanesi haline gelirken satışları arttırmak için her geçen gün farklı stratejilere başvurulmaktadır. Bu nedenle de bir satış stratejisi oluşturmak ve müşterileri de tatmin etmek genel anlamda markaların temel yöntemidir. Ancak tüketicilere ulaşmak isterken pek çok marka farkında olmadan hatalar yapar. E-ticaret şirketlerinin tüketiciye ulaşmada yaptığı hatalar satışları da olumsuz etkilediğinden girişimlerin başarısız olması kaçınılmazdır. Peki, e-ticarette başarılı olmak adına uzak durulması gereken hatalar nelerdir?

Ürünle İlgili Yetersiz Bilgilendirme

E-ticaret platformlarında bir ürünü satın almak isteyen tüketicilerin öncelikli olarak ürünle alakalı bütün bilgileri öğrenmek istedikleri ifade edilmelidir. Boyutlar, teknik özellikler ve diğer bütün detaylar ürün bilgileri kısmında yazılmalıdır. Çünkü tüketiciler diğer ürünlerle kıyas yapmak ya da satın almak istedikleri üründen emin olmak istediklerinde özelliklere bakar.

Ürünle alakalı yetersiz bilgilendirmenin tüketiciler üzerindeki en ciddi etkisi başka platformlara gitmesidir. Bu durum da avucunuzun içerisindeki müşteriyi başka platformlara kaptırmanız anlamına gelecektir. Görselle desteklenmiş ve teknik özelliklerin yazılı olduğu ürünlerin daha çok satış sağlayacağını bilerek harekete geçmek sizin için daha kaliteli çözümler sağlayacaktır.

Kargo Ücretinin Belirtilmemesi

Online alışveriş yaparken en ciddi problemlerden bir tanesi de ürünün altında yazan fiyatla ödeme sayfasında karşınıza çıkan fiyatın farklı olmasıdır. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi de kargo ücretleridir.

Ürünü sepete atarak alışverişi tamamlamayı arzu eden tüketicilerin kargo ücreti gibi ekstra masrafları gördüğünde genellikle alışveriş sayfasından ayrıldığı görülüyor. Zira tüketiciyi alışverişe sevk eden uygun fiyat ekstra masraflarla farklı olduğundan alışverişten vazgeçilmesi söz konusu oluyor. Bu durum tüketici üzerindeki güven duygusunun da sarsılmasına neden olabiliyor.

Bir e-ticaret platformu olarak ‘Sepet Terk Oranı’ konusunda başarı yakalamak adına kargo ücretlerini ürünün fiyatına dahil edebilirsiniz. Bunu yapmıyorsanız ürün fiyatının yanına kargo ücretini de ekleyerek kaliteli bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz.

Alışveriş Sezonuna
Hazır Mısın?

Markanın bu dönemde ihtiyaç duyabileceği stratejik bilgileri keşfet!

Stoku Tükenmiş Ürünü Satmak

Stok takip sistemleri e-ticaret platformları için oldukça değerli seçenekler arasındadır. Çünkü online alışveriş yapan tüketicilerin anlık stok bilgisine ulaşması ve diledikleri kadar ürünü satın alması arzu edilmektedir. Ancak bazı e-ticaret platformlarında bu duruma önem verilmez. Böylelikle en ciddi sorunlardan bir tanesi olan stoku bitmiş ürünün satılması ortaya çıkar.

Satış gerçekleştikten sonra tüketiciyi arayarak siparişi iptal etmek platforma karşı güveni sarsar. Bu nedenle de sonraki alışverişlerde tüketicinin ilk tercihi bu kötü deneyime neden olan platform olmaz.

Karmaşık Ödeme Sayfası

E-ticaret alışverişlerinde en çok dikkat edilmesi gereken husus güvendir. Çünkü tüketici üzerinde güveni tesis edemeyen bir platformun satışlarını arttırması pek de muhtemel değildir.

Ödeme sayfası, güven konusunda en çok dikkat edilecek konudur. Çünkü kart güvenliğini sağlamayan ve tüketicide endişeye neden olan ödeme sayfaları alışverişten vazgeçmeye yol açabilir. Bu nedenle de bir e-ticaret platformunuz varsa başarı için mutlaka güven veren çözümler sunmalısınız. Mümkünse bilindik ödeme entegrasyonlarını kullanarak tüketici beklentisine cevap vermelisiniz.

Yukarıda ifade edilen 4 hatayı ortadan kaldıracak çözümler sizi başarıya ulaştırır. Bu da daha fazla satış ve yüksek kârlılık anlamına gelir.

 

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi? ❤️

Yazımızı paylaşarak daha fazla insanın keşfetmesinde bize destek olun. 😊

TOP