15 Mayıs 2018 Oplog

E-Ticaret Siteleri ve Girişimleri Neden Büyüyemiyor?

Pazar isteklerine karşılık verememe
Son birkaç yıllık sürede ekonominin hızlı büyümesi sonucunda farklı grupların veya tüketici bölümlerinin ihtiyaçlarına göre adapte edilmiş ürünler bol miktarlarda pazara sunulmuş ve bunun doğal sonucu olarak da pazarın temel ihtiyaçlarına cevap veren ürünlerin talebinde belirli bir doyma noktasına ulaşılmıştır.
Bu durumda e-ticaret şirketlerinin hemen aklına gelen çözüm, pazardaki ortalama müşteriyi hedefleyen ortalama bir ürün sunmaktır. Fakat bu ürün sunumunda ürünün e-ticaret şirketi yapısı içinde barındırılan kaynaklar ile uyumlu olup olmaması hayati bir önem taşır. Tam bu noktada ürün sunumunda pazardan gelen taleplere cevap vermede eksik kalınabilir ve ciddi mali sonuçlar doğurabilir.

Rekabetçi koşullara uyum sağlayamamak
Türkiye e-ticaret sektörü büyümesi incelendiğinde son birkaç yılda ciddi bir büyüme grafiği gözükmekte fakat bu büyüme rekabetçi koşulların daha sert ve agresif olmasına da yol açtı. Çok yoğun rekabetin yaşandığı bir piyasa ortamında genelde hizmet kalitesi odaklı değil ürün fiyatı odaklı rekabet stratejileri geliştirildiği için de bir müddet sonra yeterli maddi kaynağı sağlayamayan şirketlerin iflasına kadar gidebiliyor.

Müşteriyi Anlamamak 
E-ticaret sektöründe bulunmak sadece internet üzerinden bir ürün satmakla bitmiyor var olan müşterilerinizin eğilimlerini ve sevdiği şeyleri de bilmelisiniz ki satış politikanızı ve hizmet çeşitliliğinizi onları daha mutlu edebilecek şekilde düzenleyebilesiniz.

Maddi Sorunlar
E-ticaret siteniz vasıtasıyla sattığınız ürünlerin aynı zamanda sitenizi ayakta tutan çalışanların da maaşlarını ödemek onların gereksinimlerini karşılamak zorunda olduğunu unutmayın! Bu yüzden e-ticaret satışlarınızda ciddi bir düzen ve takip içerisinde fiyatlandırma politikası izlemelisiniz bu süreci doğru yönetmediğiniz takdirde işler kontrolünüzden çıkabilir.

Hızlı Büyüme 
İş dünyasında büyüme her zaman pozitif olarak görülür fakat unutmamanız gereken şu ki bazen pozitif gibi gözüken durumlar sizi oldukça zorluklarla baş başa bırakabilir. Ürün teslimatlarında yaşanan aksaklıklar, çalışanların kontrolsüz tavırları, stres, iş yükü gibi sebepler hızlı büyümenin getirdiği büyük dezavantajlardan sadece birkaçı

Yanlış Lojistik Operasyonu 
E-ticaret siteniz üzerinden isterseniz dünyanın en arzu edilen ürününü satın hiç farketmez eğer o ürünü müşterilerinize ulaştırma noktasında gerçekleşen süreci doğru yönetemiyorsanız ve bu konuda gerçekten yetkin bir lojistik partneriyle çalışmıyorsanız müşterileriniz ne kadar sadık olurlarsa olsunlar sizi tercih etmekten vazgeçeceklerdir. Bugün internet alışverişlerinin memnuniyet oranlarının tüketici nezdinde en çok dikkat edilen bölümü olan sipariş verildikten sonraki aksiyon süreci olan lojistik operasyonları sadece ürünün hazırlanıp, paketlenip, kargolanıp tüketiciye gönderildiği yer değil işinizin geleceğine ve satışlarınızın doğrudan başarısına etki eder. Bu uyumu ve süreci doğru yürütemeyen firmalar maddi ve itibar anlamında ciddi kayıplar yaşarlar.

Son olarak
E-ticaret sitenizde her ne satıyor olursanız olun iş dünyası tamamen kar etme üzerine kuruludur ve küçük detaylar işletmelere büyük maddi kazançlar sağlamıştır. Bugün adına e-ticaret lojistiği ya da e-lojistik diyor olun hiç farketmez OPLOG ile çalışmaya başladığınız andan itibaren maddi anlamda kar etmeye başlayacaksınız. Depo kiranızdan kurtulup oradaki maddi kaynağınızı işinizi geliştirmek için harcayabileceksiniz. Üstelik bu süreçte biz sizin yerinize herşeyi yapacağız üstelik sadece ürün sattıkça ödeme yapacaksınız. Hemen şimdi bir teklif alarak işinizi büyütme noktasında ilk adımı atın OPLOG uzmanları size bir email ya da telefon kadar uzak