24 Temmuz 2018 Oplog

E-Ticarette Video Kullanmanın 3 Akıllıca Yolu

Son zamanlarda videoların hemen hemen her yerde kullanıldığını görüyoruz. 21. yüzyılda videolar, eski zamanların hikaye anlatma işlevini üstlendi.Bu sebeple, e-ticaret işletmecileri bu trendi kendi avantajları için kullanabilmeli. Videolar, içeriğinizi sergilemenin en iyi yoludur. Videolarınızı stratejinizle birleştirmek ise ekstra zaman ve uğraş ister. Videolar sürükleyici ve üç boyutlu olduklarından, sitenizi eğlenceli ve hoş görünümlü bir hale getirir. Böylelikle insanların dikkatini markanıza ve ürünlerinize çekmiş olursunuz. Videolar e-ticaret sektörüne deneyimsel bir boyut kazandırmanıza yardımcı olur.

İşletmenize kişisel bir dokunuş katmanızda ve müşterilerle olan güven ve bağlılık duygusunun artmasında yardımcı olur. Gün geçtikçe, müşteriler videoların, işletmelerle olan etkileşimde yer almasını umuyor. Herkes Y kuşağının e-ticaretin seyrini değiştirdiğinden bahsediyor fakat e-ticaret dünyasında özellikle düşünülmesi gereken bir kuşak daha var o da Z kuşağı. Bu çocuklar ellerinde tablet ve telefonlarla büyüyorlar. Zamanlarının büyük bir çoğunluğunu Youtube ve video içerikli sitelerde geçirerek harcıyorlar. Z kuşağı, milenyum kuşağına yani Y kuşağa göre internet konusunda daha bilgililer. Bu sebeple de işletmelerden teknolojik açıdan çok daha fazla şey bekliyorlar.

Genel stratejinizle video içeriklerini başarılı bir şekilde birleştirebilmek için bu 3 maddeyi gözden geçirin.

Videolarla Markanızı İnşa Edin.

Markalaştırma videoları yaratmak e-ticaret siteniz için mükemmel bir başlangıç olacaktır. Anasayfanızda göstermek için “Hakkımızda” videosu çekmek, ürün sayfanıza 20 saniyelik ürün tanıtım videoları koymak, özel indirim tekliflerini videolar aracılığıyla duyurmak gibi birçok farklı şekilde web sitenizi videolarla süsleyebilirsiniz.
Videoların markalaştırmada işe yaramasının sebebi müşterilerin dikkatini çekmesidir. Bu sayede, müşteriler arasında güven bağı kurulmuş olur. Müşteriler, güvenebilecekleri, gerçekliğine emin oldukları bir mağazadan alışveriş yapmak isterler. Videolar da şirketinizin arkasında gerçek insanların bulunduğunu göstermenin en kolay yollarından biridir.
Her şirketin kendine özgü bir tarzı vardır ve bunu sözcüklerle ya da resimlerle yansıtmak çok zordur. Videolar sayesinde, müşterinizin favori şirketinin işleyişini, personel temini ve satışlarını kolaylıkla gözler önüne serebilirsiniz.

Pazarlama ve Reklam için Video Kullanın.

Eğer Facebook ve Instagram’da reklamınızı yapmadıysanız bunun, zamanı geldi de geçiyor demektir. Sosyal medya platformları markanızın milyonlarca insana kolaylıkla ulaşmasına yardımcı olur. Burada önemli olan tek şey eşsiz bir içerik hazırlayıp, direkt olarak hedef kitlenize seslenebilmenizdir. Reklam videolarının yanı sıra, pazarlama planınıza video içeriklerini eklemek de akıllıca bir hamle olacaktır. Facebook Live gibi direkt olmayan video pazarlaması yapabilir ya da eğlenceli ve eğitici içeriğe sahip videolar çekerek sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.
Video promosyonları sayesinde de sınırlı sayıda üretilen ürünleri ya da özel gün promosyonlarını müşterilerinize tanıtarak müşteri
bağlılığını sağlayabilirsiniz.

Ürün Videoları

Kullanılmış ürünleri göstermek ve o ürünlerin özelliklerini öne çıkarmak için de video kullanabilirsiniz. Müşteri geri bildirimleri baz alındığında, birçok müşteri e-ticaret sitelerinde izlediği ürün tanıtım videoları sayesinde ürünler ve özellikleri hakkında daha çok bilgi sahibi oluyor. Müşteriler genellikle ürünün özelliklerini ve nasıl kullanıldığını okumak yerine, videoda izlemeyi tercih ediyorlar. Ürün videoları e-ticaret dünyasında parlamanız için çok iyi bir fırsat.

Eğer rakibiniz ürünlerin sadece fotoğraflarını koyuyorsa ve siz ise ürünlerin nasıl kullanıldığına ve ne işe yaradığına dair video paylaşımları yapıyorsanız şimdiden 1-0 öndesiniz demektir.

Bu sayede, müşteriler sizin sattığınız ürünleri tercih edecektir. Videolar, alıcıların ve potansiyel müşterilerin dikkatini çekerek sitenizde daha çok vakit geçirmelerine olanak sağlar. Eğer video paylaşımı yapmayı düşünüyorsanız bunu sürekli ve belirli aralıklarla yapmaya özen göstermelisiniz.

Burada önemli olan tutarlı olabilmektir. Müşteri bağlılığını kazanabilmeniz için bunu bir rutin haline getirmeli, düzenli aralıklarla sitenizde video paylaşımlarına yer vermelisiniz.

Kaynak: https://www.ecommercetimes.com/