2 Kasım 2018 Oplog

Geleneksel ve Çok Kanallı Depo Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çok Kanallı Depo Nedir?
Çok kanallı bir depo, geleneksel bir depodan farklıdır. Online, fiziksel ve tüm olası kanallardan gelen siparişleri yönetir.

Sorun: Tek bir e-ticaret deposu tüm siparişleri işleyemez
Depoların geleneksel, tek kanallı depolar olarak faaliyet göstermesinin bir nedeni, depo yönetimi teknolojisinin kullanılmamasındandır. Çok kanallı tedarik zincirlerinde siparişler, mağaza içi siparişler, mevcut mağazaların yenilenmesi, e-ticaret siparişleri ve hatta bazen müşteri destekli siparişler de dahil olmak üzere tüm kanallardan gelir. Amazon’un hakimiyet sürdüğü bu çağda, tüm e-ticaret siparişlerini tek bir depoda ele almak pratik değildir ve bu da fırsatların kaybedilmesine yol açacaktır. Bu nedenle, çok kanallı depo tek çözümdür.

Çözüm: Tüm depoları çok kanallı (omnichannel) depolara dönüştürmek
Amazon’a rakip olmak zordur çünkü Amazon, sipariş işleme, toplama, paketleme ve kargo işlemlerini hızlandıran gelişmiş özel bir sisteme sahiptir. Fiziksel alışveriş merkezleri henüz emekleme döneminde olmasına rağmen, Amazon’un local pick-up fikri sayesinde milyonlarca müşteri Amazon’u tercih ediyor. Amazon’un yetenekleri, ürünü daha hızlı ulaştırırken kargo seçeneklerini genişleten teknolojiler ve süreçler geliştirmeye olan bağlılığından geliyor. Datex’e göre, bir omnichannel deposu işletmek, en azından, entegre bir depo yönetim sistemi, bir sipariş yönetim sistemi, bir paket optimizasyon sistemi ve sabit tarifeli bir alışveriş aracı gerektirir. Depo yöneticileri, mevcut tüm depo ve dağıtım merkezlerini çok kanallı depolara dönüştürerek sürece başlamalıdır.

Ödül: Birden Çok Kanallı Depoları İşletmek Temel Avantajlar Sunuyor

Çok kanallı depoların ek avantajlar şunlardır:

+Belirli satın alımlarda ücretsiz, iki günlük, ertesi gün ve hatta aynı gün kargo seçenekleri sunan daha kısa teslimat imkanı.

+Mağazalar, e-ticaret ve sipariş karşılama arasında daha iyi işbirliği

+Genişletilmiş kargo seçenekleri.

+Daha fazla ürün çeşidi.

+Entegrasyon sayesinde iyileştirilmiş sipariş doğruluğu

Depo yöneticileri, yukarıda listelenen ek avantajlarla, çok kanallı depoları oluşturmak için yeni sistemlerin ve süreçlerin gerekliliğini anlamalı ve harekete geçmelidir.