İleti yönetim sistemi nedir? sorusu, son zamanlarda sıkça araştırılan konulardan haline gelmiştir. Kısaca iys olarak adlandırılan ileti yönetim sistemi, tüm hizmet sağlayıcılarının güncel ticari elektronik ileti onaylarını kaydettikleri ulusal veri tabanı sistemine verilen isimdir. İys sistemi aracılığı ile alıcılar (vatandaşlar), onay verebildikleri gibi mevcut onayları için ret haklarını da kullanabilirler.

İleti yönetim sistemi sayesinde vatandaşlar, ileti izinlerini artık tek noktadan kolayca yönetebilir, diledikleri hizmet sağlayıcı ve marka için onay verebilir, ileti almak istemedikleri durumda ret hakkını kullanabilirler. İYS ileti yönetim sistemi ile hizmet sağlayıcıların, alıcılara göndereceği ticari elektronik iletiler öncesinde alması gereken izinler güvenli bir ortamda saklanırken; alıcılar onay ve ret bildirimlerini yapabilirler.

İleti Yönetim Sistemi Ne için Kullanılır?

İleti yönetim sistemi kayıt için başvuru formunu doldurduğunuzda, gerekli tüm bilgi ve belgeler belli bir kontrol sürecinden geçirilir. Doğrulama işlemlerinden sonra hesabınız kullanıma açılır. İys sisteminin kullanım amaçları ise başlıca şu şekilde sıralanır:

1. Ticari Elektronik İleti İzinleri İçin Güvenilir Bir Veri Tabanı

Tüm ticari elektronik ileti izinleri, İYS yönetim sistemi içerisinde saklanır. Ticari elektronik ileti gönderimi yapan tüm hizmet sağlayıcılar , pazarlama, promosyon, kampanya, indirim, hediye ve reklam gibi içerikleri olan ticari elektronik iletilerini müşterilerine arama, mesaj ya da e-posta olarak iletebilmek için almış oldukları ticari elektronik ileti izinlerini İYS sistemine yüklerler. Alıcılar ise bu izinler için istedikleri zaman ret haklarını kullanma hakkına sahiptirler.

2. Tek Noktadan Yönetim İmkanı

Alıcılar, ne zaman, nereden, hangi kanal üzerinden hangi hizmet sağlayıcının ya da markanın ticari elektronik ileti göndermesine izin vermiş olduğunu görüntüleyebilir, gerekli gördüklerinde hizmet sağlayıcılara arama, mesaj ve e-posta gibi her bil kanal için verdikleri izinleri, ileti yönetim sistemleri üzerinden düzenleyebilirler. Bu işlemlerin tamamı, iys.org.tr üzerinden, tek bir platform üzerinden gerçekleştirilir.

3. Ticari Elektronik İletiler Kontrol Altında Tutulur

Hizmet sağlayıcılar arama, mesaj ve e-posta gibi herhangi bir kanaldan ticari ileti göndermek istedikleri zaman, alıcıların verdikleri izinler çeşitli yöntemlerle İYS üzerinden kontrol edilir ve yalnızca izin vermiş olan kişilere gönderim yapılabilir. Ret hakkının kullanıldığı durumlarda ise İYS filtresi sayesinde iletiler, ret hakkını kullanmış olan alıcılara gönderilmez.

 

Pazaryerinde Pazarlama Yapmaya Gerek Yok

Pazaryerlerinde aynı kategorilerde satış yapan yüzlerce hatta binlerce e-ticaret mağazası olduğundan, bu rekabet ortamında öne çıkabilmek için mutlaka bir pazarlama stratejisi belirlemelisiniz. Bunun için pazaryerlerinin kategori yöneticileriyle iletişime geçebilir, bu sayede çeşitli kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Örneğin; Hepsiburada, Trendyol ve N11 gibi popüler e-ticaret platformlarının yaptığı indirim kampanyalarıyla özel indirim yaptığınız ürünlerinizi belirli saat aralıklarında öne çıkarabilirsiniz. Ayrıca Trendyol ve Hepsiburada gibi pazaryerlerinin kullanmış olduğu “influencer marketing” opsiyonundan da yararlanabilirsiniz.

İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) Nasıl Veri Yüklenir?

İYS’ye izinlerin yüklenmesi işlemi, ".csv" dosyası olarak toplu halde veya tek tek gerçekleştirilir. Eğer manuel yöntemi seçerek fazla uğraşmak istemezseniz, İys sisteminin kendi entegratör firmaları aracılığı ile; API, Excel ve XML servislerinden de yararlanabilirsiniz. 

Bu anlamda, izinleri sisteme tek tek ekleyebileceğiniz gibi İys entegrasyon yöntemini de tercih edebilirsiniz. İleti Yönetim Sistemi’ne ekleyeceğiniz izinlerin içereceği veriler; 

•İzin tarihi

•İletişim kanalı (arama, mesaj veya e-mail)

•İzin kaynağı (ıslak imzalı onay formu gibi) ve

•İletişim adresi (e-mail adresi ya da telefon numarası) olarak sıralanabilir. 

 

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi? ❤️

Yazımızı paylaşarak daha fazla insanın keşfetmesinde bize destek olun. 😊

TOP
Sipariş karşılama ve stok tutma dışında ücret ödemediğiniz profesyonel e-ticaret lojistik hizmetlerimizi keşfedin!