Lojistik nedir sorusu sorulduğunda henüz günümüz anlamına erişmemiş haline doğru bir yolculuğa çıkarsak kendimizi latince Lojistik ve Statistic kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve anlamı aslen askeri ve savaşa dair bir terim olan “Logisticas” a yunanistan bölgelerinde rastlayacağız.

Temelde basit ve askeri temelde zamana dayalı bir konsepte dayanan kökleri şimdi bile lojistik sektöründe başarılı olabilmek için gereklilikler doğrultusunda en net bilgiyi oldukça kolay vermektedir. Global, küresel ve uluslararası iş dünyasına dair lojistik tanımı ele aldığımızda ise lojistik, müşterilerin veya şirketlerin gereksinimlerini karşılamak için kaynak noktası ile tüketim noktası arasındaki şeylerin akışının yönetilmesidir.

Lojistikte yönetilen kaynaklar gıda, malzeme, hayvan, ekipman ve sıvı gibi fiziksel öğeleri içerebilir; Zaman ve bilgi gibi soyut öğelerin yanı sıra. Fiziksel eşyaların lojistiği genellikle bilgi akışı, malzeme taşıma , üretim , ambalajlama , stok , nakliye , depolama gibi karmaşık ve teknik bilgi ve bilimsel odaklanma isteyen terimleri bünyesinde barındırır.

Bir proses bilimidir. Tüm endüstriyel sektörlerde, verimlilik, tedarik zinciri ve proje devreye alma sürelerinin istenen düzeyde olup olmadığı denetlenir. Lojistik, askerlerin ihtiyaçlarının kendileri tarafından karşılanması sürecinden doğmuş bir konsepttir.

Lojistik Neden Önemlidir?

Birçok küçük işletme, müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için ürün ve hizmetlerinin tasarım ve üretimine daha çok odaklansa da, ürünler müşterilere ulaşamazsa, işletme başarısız olacaktır. Bu, lojistiğin oynadığı en önemli rol.

Lojistikçiler ne yapar?

Lojistik, bir işletmenin tüm tedarik zincirinin analizi ve koordinasyonundan sorumludur.

Malzemelerin, sarf malzemelerinin ve bitmiş ürünlerin tahsisini yönetme
Tedarikçiler ve müşterilerle iş ilişkileri geliştirmek
Müşterilerin ihtiyaçlarını ve ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını anlamak için çalışmak
Ürünlerin taşınması için gerekli olan maliyet veya süreyi en aza indirecek stratejiler tasarlamak
Lojistik fonksiyonları gözden geçirme ve iyileştirme alanlarını belirlemek

Son olarak

İster mal odaklı ister hizmet odaklı ister perakende odaklı yada e-ticaret’e yönelik bir işiniz olsun hiç farketmez en iyi lojistik şirketini seçmenin zor bir süreç olduğunun farkındayız. Biz, tam bu noktada sahip olduğumuz teknolojik güç, ölçeklenebilme yeteneği, SONY Türkiye, Tupperware gibi lojistik operasyonlarda, başarılı ve kusursuz örnekler sergilediğimiz endüstriyel referanslarımız sayesinde aradığınız lojistik ortağı olabiliriz. Üstelik çalışma kültürü ve %4564 büyüme oranımız ile Türkiye’nin en teknolojik lojistik şirketiyiz. Yurt içi ve yurt dışı uluslararası lojistik alanında e-ticaret operasyonlarında da yükünüzü hafifletmekten memnuniyet duyarız.

TOP
Özelleştirilmiş yazılımları ve deneyimli operasyon yöneticileri ekibi ile Tedarik Zinciri Yönetimi hizmetlerimizi keşfedin!