Tedarik Zinciri Yönetimi; Tedarik zinciri yönetimi ise hammaddelerin mamul ya da hizmete dönüştürülerek son kullanıcıya ulaştırıldığı bu lojistik sistemde, malzeme ve bilgi akışının tedarikçi, üretici, dağıtıcı, perakendeci ve müşteriler arasında etkin bir şekilde sağlandığı yönetsel görevler olarak tanımlanabilir. Tedarik zinciri ise, tedarikçi, üretici, dağıtıcılar ve perakendecilerden oluşan tedarik zinciri günümüz ekonomi dünyasının en önemli sistemlerinden biridir.

Tedarik zinciri, başka bir ifade ile zincirde yer alan temel iş süreçlerinin (operasyonların tasarımı, planlanması, işletilmesi, kontrolü, izlenmesi vb.) entegrasyonunu en doğru şekilde sağlayarak müşteri memnuniyetini artıran iş modellerinin oluşturulması denebilir. Tedarik zinciri yönetiminin farklı temel amaçları vardır. Lojistik süreçlerin düzenlenmesi, tüm tedarik süreçlerinin sürekli olarak iyileştirilmesi, satın alımda rekabetçiliğin artırılması, talep ve tedariğin dengede tutulması bu temel amaçlar arasında sayılabilir.

Tedarik Zinciri Yönetimi Nedir? Tedarik Zinciri Yönetim Süreçleri Neleri Kapsar?

  1. Satış ve Operasyon Planlama
  2. Stratejik İş Planlama
  3. Talep ve sipariş yönetimi
  4. Üretim
  5. Envanter (Stok) yönetimi
  6. Depo yönetimi
  7. Sevkiyat (Taşıma)

 

Tedarik Zinciri Yönetiminin Faydaları Nelerdir?

Tedarik zincirinin önem derecesi şirketten şirkete değişebilir ancak küçük ya da orta demeden tüm şirketler için can alıcı noktalardan biridir.

Bu yüzden tedarik zinciri yönetiminin doğru araçlarla ve sağlıklı bir şekilde yapılması şirketin büyümesini, kar oranının artmasını sağlar.

Tedarik zinciri yönetiminin ne olduğundan ve kısaca faydalarından bahsetmek gerekirse;

• Müşteri memnuniyetini artırır.

• Yapılan teslimatların performansını iyileştirir.

• Üretimde devamlılık sağlar.

• Stokların azalmasında yardımcıdır.

• Verimlilik ve beraberinde kapasite artışı sağlar.

• Doğru yönetim maliyetlerin düşmesini sağlayarak tasarruf ettirir.

• Lojistik masraflarını azaltır.

• Tedarik çevrim süresini kısaltır.

• Pazarda gerçekleşen ani değişimlere karşı direnç kazandırır.

Küresel rekabetin doruk noktasına ulaştığı günümüzde, artık kar elde etmek satın alma ile değil satın alırken ve üretirken ortaya çıkan bir süreçten ibaret. Bu yüzden şirketlerin devamlılık sağlayabilmesi için zincir halkaları üzerinde doğru kararlar alarak, analiz ve geliştirmeler yapması, tüm faaliyet süreçlerinin koordinasyonunu ve kontrolünü sağlaması zincirin bütününde verimlilik sağlayarak karlılık ve müşteri tatmini gibi amaçlara kolayca ulaşılmasını sağlayacaktır.

Bu noktada organizasyonların performansını önemli ölçüde artırabilmek için firmaların tedarik zinciri yönetimine önem vermeleri ve profesyonellerle çalışmaları stratejik bir gereksinimdir. İster mal odaklı ister hizmet odaklı ister perakende odaklı yada e-ticaret’e yönelik bir işiniz olsun hiç farketmez tedarik zinciri yönetiminin zor bir süreç olduğunun farkındayız.

İşte bu yüzden sahip olduğumuz teknolojinin gücü sayesinde aradığınız lojistik ortağı olabiliriz. Tedarik Zinciri Yönetimi hizmeti konusunda size bir telefon ya da e-posta kadar uzaktayız. E-Ticaret yükünüzü hafifletmekten memnuniyet duyarız.

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi? ❤️

Yazımızı paylaşarak daha fazla insanın keşfetmesinde bize destek olun. 😊

TOP
Özelleştirilmiş yazılımları ve deneyimli operasyon yöneticileri ekibi ile Tedarik Zinciri Yönetimi hizmetlerimizi keşfedin!